Noc Świętojańska i Dni Reska - 24.06.2017 pod patronatem Starosty Łobeskiego Pawła Marka::Koncerty zespołów: STEREO ; ELLIXIR ; EX-VIBE::POKAZ LASEROWY::ZABAWY DLA DZIECI Z GRUPĄ T z Torunia::ZABAWA TANECZNA Z DJ BALU

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy

01 czerwca 2014 00:20 | Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy

Spotkanie z Panem Adamem Szatkowskim

Kolekcja elementarzy Pana Adama Szatkowskiego

Około 160 elementarzy z najróżniejszych rejonów świata uczniowie ze Szkól Podstawowych w Starogardzie i Resku obejrzeli na niezwykłej wystawie zorganizowanej w Centrum Kultury w Resku z okazji „Tygodnia Bibliotek” Właścicielem tych najważniejszych w życiu każdego człowieka książek jest pan Adam Szatkowski, wieloletni nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Resku. Kolekcję elementarzy, których zbieranie stało się pasją pana Adama, odziedziczył po swoim ojcu, również nauczycielu.

Najstarszy polski elementarz w zbiorach pochodzi z 1937 roku. Są tu znane wielu pokoleniom elementarze Mariana Falskiego, a także elementarze dla dzieci głuchoniemych oraz dla dorosłych uczących się czytać i pisać w powojennej Polsce.

Kolekcja pana Adama zawiera oprócz starszych i współczesnych elementarzy z prawie wszystkich krajów europejskich także podręczniki z Japonii, Chin, Wietnamu, Turcji, Zimbabwe, Kostaryki, Botswany , Gwinei.

Dzięki tej fantastycznej ekspozycji istnieje wyjątkowa szansa poznania różnic i podobieństw w metodach nauczania pierwszoklasistów, sposobów opisywania najbliższego otoczenia jak również warunków ekonomicznych, społecznych czy politycznych danego kraju. Dla osób starszych to wyjątkowa okazja do sentymentalnych podróży w czasy dzieciństwa, a dla najmłodszych możliwość prześledzenia jak zmieniały się pierwsze książki do nauczania języka.

Każdy podręcznik z kolekcji jest inny, ale wszystkie mają wspólną cechą – z każdego z nich jakieś dziecko nauczyło się czytać i pisać.

Kolekcję można obejrzeć w Centrum Kultury – Oddział dla Dorosłych Biblioteki Publicznej w Resku.

v