Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy

01 czerwca 2014 00:16 | Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8-15 MAJA 2014

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Władysława Broniewskiego w Resku po raz kolejny włączyła się do udziału w programie promocji czytelnictwa i bibliotek, którego organizację jedenaście lat temu zapoczątkowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich .W dniach 8-15 maja obchodzony jest Tydzień Bibliotek, mający za zadanie podkreślić rolę czytania i bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W ramach obchodów Bibliotekę odwiedzili, zapoznając się z jej historią, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Resku. Z zaciekawieniem oglądali jej zbiory, słuchając opowieści o powstaniu biblioteki, o pracy bibliotekarzy. Poznali historię pierwszej książki i kolejnych jej losów. Gośćmi Biblioteki była też 25 osobowa grupa uczniów ze świetlicy Szkoły Podstawowej, którzy z zainteresowaniem słuchali o początkach pisma, historii książki i wzięli udział w zajęciach plastycznych wykonując kolorową zawieszkę „Czytam sobie”.

„Jak grzyby po deszczu mnożą się kryte różowawoczerwoną blachodachówką nowobogackie wille z pseudokrużgankami i miniłuczkami (...)” czy „zaharowany super-Polak(...) i jego „wojaże”- to niewielka porcja tego z czym zmagało się trzydziestu dziewięciu licealistów podczas kolejnej edycji „Dyktanda”, którego tekst przygotowała i dyktowała ,współpracująca z Centrum Kultury w Resku, bibliotekarka i polonistka pani Joanna Jakuszyk.

Panie bibliotekarki w holu Centrum Kultury przygotowały wystawę przypominającą o życiu i działalności folklorysty, etnografa i kompozytora Oskara Kolberga, który opracował i realizował wielki program badań folklorystycznych i etnograficznych, pozostawiając nam wielotomowe dzieło „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce“ oraz ogromne archiwum rękopiśmienne. Wystawa powstała z okazji ustanowienia przez Sejm RP rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga oraz jego 200. rocznicy urodzin, obchodzonych pod auspicjami UNESCO.

„Czytanie łączy pokolenia” - hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek 2014 było przyczynkiem do niecodziennego spotkania z panem Adamem Szatkowskim wieloletnim pedagogiem, dyrektorem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Resku. Wystawa elementarzy kolekcjonowanych przez pana Szatkowskiego i opowieści o nich było ukoronowaniem obchodów Tygodnia Bibliotek w Resku, które wspólnie z panią kierownik Biblioteki Barbarą Raniewicz przygotowały bibliotekarki panie Halina Pietrzak, Elżbieta Romańczuk i Mariola Robak.