15 listopada 2019 14:29 | Aktualności

Bliżej Opery - warsztaty

W Centrum Kultury w Resku 18 listopada odbędą się warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży organizowane we wspólpracy z Operą na Zamku w Szczecinie.

Jeśli nie możecie przyjść do opery, to opera przyjdzie do Was!

We wrześniu rozpoczęliśmy cykl warsztatów wyjazdowych „Bliżej opery” –  zajęć edukacyjnych poza siedzibą teatru. To propozycja dla dzieci i młodzieży mieszkających poza Szczecinem, na terenie woj. zachodniopomorskiego. Zajęcia odbywają się w lokalnych ośrodkach kultury.

Warsztaty są bezpłatne dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2019 r.

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z operą szczecińską  –  jedyną tego typu instytucją kultury w województwie. W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli uczestnicy warsztatów usiądą wygodnie na kolorowych poduchach i przeniosą się do tajemniczego świata opery. Podczas warsztatów dowiedzą się czym jest opera, co można w niej obejrzeć i kto tu pracuje. Odbędą wirtualny spacer po teatrze. Zajrzą do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Zasiądą na widowni, wejdą na scenę i do orkiestronu. Dowiedzą się czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczą jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzą ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przejdą się po eleganckim foyer oraz zejdą do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty. Odkryją wiele tajemnic i ciekawostek. Będą także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci. Usłyszą śpiew operowy oraz poznają rodzaje głosów. Po projekcji spotkają się z zaproszonym gościem – artystą, który opowie o swojej pracy i odpowie na pytania. Wspólnie podsumują zdobytą wiedzę zebraną w kolorowym folderze z krzyżówką i pojęciami na temat opery. Na zakończenie dzieci będą mogły poczuć się jak artyści na scenie i przymierzyć kostiumy ze spektakli.

To będzie wspaniała zabawa! Do zobaczenia!

Więcej informacji na: http://www.opera.szczecin.pl/poza-scena/projekt-blizej-opery