Aktualności

19 sierpnia 2019 12:41 | Aktualności

I Zlot Samochodów Zabytkowych w Resku w ramach IV Łobeskich Spotkań Miłośników Pojazdów Zabytkowych - wspomnienie człowieka z pasją - Pana Macieja Kosmali :)

Wiele inicjatyw, projektów, działań podjętych w życiu człowieka wynika z pasji. Bezinteresownej potrzeby realizacji i spełniania własnych marzeń. Jeśli rodzą się z prawdziwego przekonania i potrafią wzbudzić zainteresowania wśród innych ludzi, przetrwają będąc źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń.

IV Łobeskie Spotkanie Miłośników Pojazdów Zabytkowych miało tym razem formułę jednodniową, jednak wielu uczestników gościło w Łobzie przez cały weekend. Znajomi ze Środy Wlk., Ostrowa Wlk., Kurnika, Kalisza Wlk., Poznania, Zbąszynia, Stargardu, Szczecinka, Kołobrzegu przybyli już w piątek. Nazajutrz, w sobotni poranek ulicę Niepodległości w wartkim tempie wypełniło 57 załóg prezentując swe old i youngtimery. Niektórzy z przybyłych łobezian oczekiwali na swych faworytów ze zniecierpliwieniem od wielu tygodni przesyłając im sms: „Panie Andrzeju czy będzie Pan swoją Warszawą?” Po prezentacji aut, słodkim poczęstunku oraz wręczeniu pucharów przez Burmistrza p. Piotra Ćwikłę kolumna samochodów w asyście przedwojennego roweru Move z silnikiem Gnome wyruszyła do Świdwina. Dosiadający go Piotr dzielnie utrzymał tempa przez całą trasę wycieczki pokonując ogółem 90 km. Ciekawostką jest fakt, że ów rower był zarejestrowany w Łobzie już w 1947 r! Po prezentacji aut Przy Urzędzie Miasta Świdwin Burmistrz p. Piotr Feliński wręczył pamiątkowe puchary po czym zaprosił uczestników na obiad na Zamku, gdzie każdy mógł samodzielnie wybić pamiątkowego świdwińskiego denara. Podziękowania dla Dyr. Zamku p. Tomasza Chmielewskiego za miłe przyjęcie oraz Jerzego Kowalczyka – pomysłodawcę spotkania w Świdwinie. Przed godziną 14 tą w asyście Straży Miejskiej i Policji sznur pojazdów udał się do Reska gdzie gościnność pań Jolanty Furman Alicji Tichanow oraz Burmistrza p. Arkadiusza Czerwińskiego ujęła wszystkich uczestników. Zgromadzone załogi otrzymały pamiątkowe dyplomy a kolejne trzy szczególne wyróżnienia. Po prezentacji pojazdów, licznych rozmowach przy sytej strawie, pobłyskujące leciwe mobile wyruszyły do Węgorzyna, gdzie miał miejsce finał IV ŁSMPZ przy wielkiej scenie podczas „Lata z Węgorzem”. Kolejna prezentacja aut i wręczenie przez Burmistrz Węgorzyna p. Monikę Kuźmińską statuetek dla wybranych uczestników oraz Starostę Łobeskiego p. Renatę Kulik, która przekazała puchary wszystkim przybyłym gościom. Mieliśmy przyjemność podziwiać samochody od wczesnych lat 20-tych po 90-te. Nie sposób wymienić wszystkich. Polecam odnaleźć materiały filmowe oraz liczne zdjęcia zamieszczone w internecie.

Pogoda dopisała. Znajomi podzielający moją pasję również. Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego by zlot się odbył. Polskiemu Związkowi Motorowemu, Automobilowi Stargardzkiemu oraz włodarzom gmin w których zawitaliśmy i Starostwu Łobeskiemu. A przede wszystkim swoim przyjaciołom, którzy przyjechali do Łobza przemierzając niekiedy setki kilometrów mogąc przecież uczestniczyć w równolegle odbywających się zlotach znacznie bliżej ich miejsca zamieszkania. Chciałbym nadmienić, że ŁSMPZ jest jednym z największych tego typu imprez w regionie. Mam nadzieję, że wpisze się na stałe w kalendarz inicjatyw na ziemi łobeskiej czy gmin ościennych.

 

Organizator

Maciej Kosmala

Przeczytano: 464 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: