Aktualności

23 października 2017 14:38 | Aktualności

SPEKTAKL TEATRALNY „ZAPISKI OFICERA ARMII CZERWONEJ” WG PROZY SERGIUSZA PIASECKIEGO

SPEKTAKL TEATRALNY „ZAPISKI OFICERA ARMII CZERWONEJ”

WG PROZY SERGIUSZA PIASECKIEGO

Ta groteskowa powieść napisana została w formie pamiętnika, który zostaje dedykowany (w zależności od sytuacji politycznej) Stalinowi, Hitlerowi, Churchillowi, Sikorskiemu i Raczkiewiczowi i znów Stalinowi.

Powieść jest przede wszystkim psychologicznym rysem typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich, który nie potrafi zdobyć się na samodzielne myślenie, o zachowaniu zmechanizowanym i opartym na strachu, posłuszeństwie, ideologii bolszewickiej oraz nienawiści do wyimaginowanych „burżuazyjnych" wrogów. Jednocześnie powieść przedstawia obraz sytuacji ludności polskiej w Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie w latach II wojny światowej.

Bohater pamiętnikarskich zapisków, mający o sobie niezwykle wysokie zdanie Michaił Zubow, oficer sowiecki i członek Komsomołu to w rzeczywistości prosty, poddany propagandowej indoktrynacji żołnierz z kołchozu spod Moskwy, wielbiciel Stalina, który po zajęciu przez Sowietów 17 września 1939 roku części Polski, próbuje pogodzić oficjalną komunistyczną propagandę z zastaną na Kresach rzeczywistością. W zależności od obowiązujących w danym momencie sojuszy, oprócz Stalina wielbi też jego sojuszników, najpierw Hitlera, a potem przywódców państw alianckich. Pierwowzorem lejtnanta Zubowa był syn wyższego oficera wychowany w Leningradzie, którego Sergiusz Piasecki spotkał w 1940r.

 W ROLI GŁÓWNEJ WYSTĘPUJE AKTOR ZNANY Z SERIALU „KLAN”

                                            PIOTR CYRWUS.

 

Przeczytano: 605 razy. Wydrukuj|Do góry