Aktualności

05 września 2017 09:39 | Aktualności

Dożynki Gminne w Resku

Święto Plonów w gminie Resko rozpoczęło się Mszą św. celebrowaną w Sanktuarium Maryjnym przez księdza Proboszcza Mariana Kaptura. Tam nastąpiło przekazanie kosza darów i poświęcenie, przyniesionych przez delegacje poszczególnych sołectw, wieńców dożynkowych, nieodzownych symboli tego święta. Podczas nabożeństwa wierni dziękowali za tegoroczne plony i modlili się za rolników.

Pogoda niestety nie oszczędziła przybyłych na uroczystość i korowód prowadzony w takt melodii ludowych „Kapeli Rycha” z Nowogardu, w kroplach deszczu, dotarł na plac w Parku Miejskim, gdzie prowadzący p. Jacek Gajdzis kolejno witał wszystkich uczestników dożynkowego święta. Wieńce ustawiane przed sceną ośpiewała „Kapela Rycha”, a następnej kolejności przedstawieni zostali Starości dożynek p. Olga Opar -Kijak i p. Tomasz Rokosz - młodzi rolnicy, gospodarujący na ziemiach w okolicach Reska, zajmujący się produkcją roślinną.

Starości przekazali, uprzednio poświęcony chleb przez księdza Proboszcza, gospodarzowi dożynek p. Arkadiuszowi Czerwińskiemu Burmistrzowi Reska, który z szacunkiem przyjmując dar, dziękował rolnikom za ich trud i poświecenie, życząc jak najmniej problemów w tej trudnej, całorocznej pracy. Następnie wraz z księdzem Proboszczem, Starostami dożynek, radnymi podszedł do mieszkańców gminy, dzieląc się z nimi tym najpiękniejszym darem. Po tym ważnym elemencie uroczystości przyszedł czas na tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wieniec i najpiękniejsze stoisko. Do oceny zaproszono Przewodniczącą Rady Miejskiej p. Renatę Kulik, Starostów dożynek, Burmistrza Reska, księdza Proboszcza i dyrektor Centrum Kultury p. Jolantę Furman.

W trakcie dzielenia się chlebem i oceny wieńców i stoisk, na scenie prezentowała się „Kapela Rycha” przygrywając na instrumentach i śpiewając znane utwory ludowe. Po podsumowaniu ocen za najpiękniejszy wieniec, nagrody pieniężne, zajmując kolejne miejsca, otrzymały: 1m-ce Sołectwo Łosośnica 2 m-ce Sołectwo Przemysław 3 m-ce Sołectwo Starogard i wyróżnienia: Sołectwo Komorowo, Sołectwo Lubień Dolny i Sołectwo Łagiewniki

Również pieniężnymi nagrodami cieszyli się wykonawcy stoisk dożynkowych: 1 m-ce Koło Gospodyń Wiejskich „Łosośniczanki” 2 m-ce Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Rodzinie”Arka” w Resku 3 m-ce Sołectwo Łagiewniki i wyróżnione Sołectwo Starogard. Nagrody i pamiątkowe dyplomy wraz z serdecznymi gratulacjami zostały wręczone przez Przewodniczą Rady Miejskiej p. Renatę Kulik i Burmistrza Reska p. Arkadiusza Czerwińskiego. Jedną z atrakcji reskiej imprezy dożynkowej, tuż po oficjalnej części, było show kulinarne „Bitwa na dwie ogromne patelnie” z udziałem Sylwii Biały (finalistka Hell’s Kitchen) i Mariusza Szweda (finalista MasterChef). W pierwszej części show odbyły się warsztaty pieczenia chleba dla dzieci, które przeprowadził szef kuchni Artur Sarnek, a w tym samym czasie Mariusz Szwed zadawał pytania kulinarne uczestnikom imprezy, którzy za poprawne odpowiedzi dostali gadżety do pracy w kuchni. Głównym elementem show były potyczki kulinarne między sołtysami a radnymi gminy Resko. Radni: Ewa Garbarczyk, Bożena Gromek, Marek Wierzbowski, Zygmunt Święcicki i Roman Poniecki ubrani w czerwone fartuchy z kapitanem Sylwią Biały na czele, stanęli w szranki z sołtysami przepasanymi niebieskimi fartuchami: Iloną Wierzbowską,Iwoną Wawrzyniak, Elwirą Piestrzeniewicz,Robertem Bodychem oraz Gabrielą Kadubiec zastępującą jednego z sołtysów. Kapitanem sołtysów został oczywiście Mariusz Szwed.

Zabawa była przednia: obieranie i krojenie cebuli, marchewek, papryki, selera, dosypywanie ich do patelni i mieszanie w nich wielką drewnianą łopatą i to wszystko na czas. Nie było końca wesołej zabawy, popisom i żartom przy dwóch dużych patelniach. Z tego wielkiego zamieszania wyszedł remis, gulasz z kaszą i pikantna zupa tajska z owocami morza. Każda osoba przebywająca na terenie imprezy została szczodrze poczęstowana potrawami serwowanymi przez członków drużyn, którzy na zakończenie remisowej bitwy otrzymali, podpisane przez trzyosobową ekipę „Bitwy na dwie olbrzymie patelnie”, pamiątkowe dyplomy. Po zakończonym pojedynku, sesji zdjęciowej z gwiazdami znanych programów kulinarnych, przyszła pora na ludowy akcent. Na scenie pojawił się ubrany w piękne, kolorowe stroje zespół ludowy „Jezioranki” z Krzemienia, który po raz kolejny zawitał w Resku i zaśpiewał znane przeboje ludowe. Publiczność wtórowała śpiewakom, a nogi same rwały się do tańca. Kolejnym artystą, który zawitał na scenie był saksofonista z Drawna Eugeniusz Markowski, który grając na ludową nutę zaprosił chętnych do udziału w konkursie na najpiękniejszy taniec ludowy. Zgłosiły się trzy pary: Wiesława i Tadeusz, Barbara i Piotr oraz Bożena i Jarosław, które zatańczyły oberka i kujawiaka. Wygrała Wiesława z Tadeuszem i ich team zdobył główną nagrodę, a pozostałe pary otrzymały równie miłe pamiątki. Na zakończenie, już ostatniej plenerowej imprezy w Parku Miejskim w tym roku, zagrał zespół Jacka Gajdzisa zapraszając do udziału w zabawie tanecznej. Dyrekcja Centrum Kultury w Resku serdecznie dziękuje sponsorom: Nadleśnictwu w Resku i Bankowi Spółdzielczemu w Gryficach za wsparcie finansowe Dożynek Gminnych, pracownikom Centrum, druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Resku, patronom medialnym „Resko 24.pl” i „Nowemu tygodnikowi łobeskiemu”, panom Andrzejowi Nowakowi i Tomaszowi Rokosz za zboża i snopki do dekoracji miejsca imprezy oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji imprezy. (at)

 

 

 

 

Przeczytano: 603 razy. Wydrukuj|Do góry