Aktualności

17 lipca 2017 11:07 | Aktualności

Podsumowanie imprezy plenerowej Noc Świętojańska i Dni Reska

 

Noc Świętojańska to prastare słowiańskie święto żywiołów: ognia i wody. To również święto miłości, słońca i księżyca. Przeprowadzane w trakcie tej magicznej nocy zabawy i obrzędy podobno zapewniają świętującym zdrowie i urodę. Natomiast znalezienie, kwitnącego w tę jedną noc w roku, kwiatu paproci zapewnia znalazcy szczęście przez cały rok.

Noc Świętojańską i Dni Reska 2017 tradycyjnie przywitał deszcz. Nie udało mu się jednak całkowicie wystraszyć spragnionych zabawy mieszkańców Reska i okolicznych miejscowości powiatu łobeskiego. Program rozpoczął się od animacji dla dzieci zaprezentowanych przez artystów z Grupy T z Torunia. Na najmłodszych czekało wiele atrakcji pod kolorowymi namiotami : samodzielne zaprojektowanie obrazków na koszulce i pomalowanie ich farbami do tkanin (każde dziecko wykonaną przez siebie koszulkę otrzymywało w prezencie), wplatanie wielobarwnych warkoczyków we włosy, malowanie roześmianych buziek przez sympatyczne animatorki.

3,5 godzinny program wypełniły zawody na dmuchanych konikach, przetaczanie olbrzymiej piłki, gra w twistera na dużej planszy, tańce z dwoma niezmiernie wesołymi animatorami, zdjęcia z wielką maskotką - pluszowym lwem, zapraszającym do zabawy i ogromne, kolorowe bańki mydlane. Gdy zakończyły się zabawy z Grupą T, na scenie wystąpiły dzieci i młodzież uczęszczające na popołudniowe zajęcia w Centrum Kultury: wokaliści, tancerze i bębniarze pod kierunkiem swoich instruktorów p. Olgi Szerszeń, p. Karola Radomskiego oraz pp. M’harry i Leszka Wiszniewskich.

Do godziny 18-tej dzieci brały również udział w konkursie plastycznym na „Najpiękniejszy kwiat paproci”, a panie świetliczanki zachęcały wszystkich do udziału w konkursach na „Najpiękniejszy strój sobótkowy” i ”Najpiękniejszy wianek świętojański” . Każdy kto podchodził do specjalnie przygotowanego stoiska miał możliwość uplecenia wianka z różnokolorowych kwiatów, traw i ziół i otrzymywał również karteczkę z wierszem napisanym przez uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej oraz reskiej poetki p. Hanny Szcześniak. Wiersze te zostały również umieszczone na wiankach, które z płonącymi świeczkami popłynęły Regą podczas wieczornej inscenizacji. Coraz liczniej przybywającą publiczność rozruszały koncerty zespołów disco polo Ex-Vibe, Stereo i Elliksir, a dużo emocji wzbudziło poszukiwanie kwiatu paproci.

W tym miejscu gratulujemy serdecznie zwycięzcom w poszczególnych konkursach: -najpiękniejszy kwiat paproci namalowały Maja Adametz, Monika Majczyk i Zuzanna Kędzierska

-najpiękniejszy wianek świętojański wykonały Marzanna Antczak, Martyna Kamińska i Zuzanna Kędzierska

- w najpiękniejszym stroju sobótkowym wystąpiły Julia Kędzierska, Zuzanna Kędzierska i Wiesława Stelmach, a po raz kolejny kwiat paproci znalazł Mariusz Dziadura.

Wspomniane utwory poetyckie w sobótkową noc to element projektu zatytułowanego „II Reska Wiosna Poezji”, przygotowanego przez panią mgr Joannę Murat , którego fragment, przed licznie zgromadzona publicznością, zaprezentowała młodzież z gimnazjum. Wprowadzeni w poetycki, magiczny nastrój widzowie, jak co roku, oczekiwali na rozświetloną pochodniami i ognikami świec umocowanych na wiankach, inscenizację sobótkową. Piękne nimfy i przystojni kawalerowie poprowadzili, w rytm oryginalnej muzyki, korowód mieszkańców nad rzekę, gdzie kolorowe wianki popłynęły z jej nurtem błyskając z daleka ogniem świec. Inscenizację wraz z uczniami reskich szkół przygotowała pani Paulina Pietrzak.

Na zakończenie sobótkowego wieczoru unikalne widowisko artystyczne zaprezentowała firma „Omicron”. Energetyczna muzyka i bajecznie kolorowe promienie laserów rozświetliły park i wzbudziły ogromny entuzjazm widzów. Po tym efektownym pokazie najwytrwalszych uczestników zabawy powitał DJ Balu, który przy skocznych rytmach poprowadził zabawę niemal do białego rana.

Impreza plenerowa „Noc Świętojańska i Dni Reska”, na którą zaprosił mieszkańców i gości Burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński i jej organizator Centrum Kultury w Resku, odbyła się pod patronatem Starosty Łobeskiego Pawła Marka i była dofinansowana przez Powiat Łobeski - dziękujemy. Dziękujemy również druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Resku za bezcenną pomoc, patronom medialnym czyli nieocenionemu redaktorowi „Resko24.pl-Niezależny portal informacyjny” i redakcji „Nowego tygodnika łobeskiego” oraz wszystkim tym, którzy wsparli organizację naszej imprezy. (jf)

 

Przeczytano: 693 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: