Aktualności

29 czerwca 2016 10:31 | Aktualności

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA I DNI RESKA - relacja

 

Żar lejący się z nieba na przemian z ulewnym deszczem towarzyszyły uczestnikom kolejnej imprezy plenerowej „Noc Świętojańska i Dni Reska” w sobotę 25 czerwca. Tradycji więc stało się za dość – deszcz nieodmiennie towarzyszący organizacji „Nocy Świętojańskiej” trochę dał się we znaki, ale nie przeszkodził w realizacji kolejnych punktów programu. Upał i arcyważny mecz Polska- Szwajcaria zatrzymały część mieszkańców w domach, ale ci co przybyli punktualnie na początek imprezy, obejrzeli występy wokalne i taneczne dzieci z CK przygotowane pod kierunkiem instruktorów p. Olgi Szerszeń i Karola Radomskiego. Po występach przyszła kolej na konkurs wiedzy o Resku i powiecie łobeskim, do udziału w którym zachęcał od początku imprezy konferansjer, p. Jacek Gajdzis. Zgłosiło się sześć osób, w tym dwie dorosłe. Każdy z uczestników wybierał sobie numer pytania, a punktami za poprawną odpowiedź były kolorowe cukierki Najobszerniejszą wiedzą pochwaliła się i uzbierała najwięcej punkto-cukierków Julia Klepczyńska, tym samym zajmując I miejsce, tuż za nią uplasowała się Ada Ostrowska , a jako trzecia najwięcej cukierków zdobyła p. Małgorzata Tomala. Punkty po podsumowaniu można było zjeść.

Dla najmłodszych, nie przejmujących się zbytnio pogodą, artyści z „Grupy T” z Torunia przygotowali mega program. Mega – bo były mega bańki mydlane, mega gra „Twister”, gigantyczna gra plenerowa z mega kostką. Była również krowa, na której można było wypróbować umiejętności dojenia, a także byk Rodeo, na którego szybko i łatwo było się wspiąć i jeszcze szybciej z niego spaść. Entuzjaści kolorowych twarzy mogli zażyczyć sobie malunek na buzi wg własnego pomysłu, a lubiący tańczyć nauczyć się samby, zumby i innych tańców hulańców. Wśród przybyłych na imprezę krążył, niezmordowany w upale, olbrzymi pluszowy Pan Lew i nastawiając ostre pazury chętnie fotografował się ze wszystkimi, którzy chcieli mieć go przy sobie na zdjęciu.

Zabawy z Grupą T zakończyły się po trzech godzinach, a dzieci ochłodzone kurtyną wodną, czekały na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Resko – moje miasto”. Jury oceniło prace i w kategorii przedzkole i kl.”0” nagrodziło kolejno Martynę Niedźwiedzką, Zuzannę Moskwę i Maję Pawłowską, pozostałe prace otrzymały wyróżnienia. W kategorii I-III nagrodę otrzymała Julia Kędzierska, a w kategorii IV-VI jej siostra Zuzanna Kędzierska. Równie zdolna jest ich mama Katarzyna Pesta-Kędzirska, która otrzymała wyróżnienie w konkursie na najpiękniejszy wianek sobótkowy, podobnie jak wianki wykonane przez Monikę Majczyk i Maję Cyunel. Najpiękniejsze wianki uplotły kolejno: Oliwia Jagodzińska, Roksana Rybska i Panie ze Stowarzyszenia „Arka”. Jednym z punktów programu było poszukiwanie kwiatu paproci – znaleziono mnóstwo innych, ale ten jeden jedyny rozkwitł dla pana Mariusza Dziadury, który za wytrwałe poszukiwanie otrzymał nagrodę.

Koncert Norbiego i Coolers przyciągnął sporą grupę fanów, jak również kibiców, którzy dotarli do parku po obejrzeniu zwycięskiego dla Polski meczu. Niestety, ulewny deszcz zmusił ludzi do schowania się pod namioty i parasole, tylko najbardziej wytrwali stali przed sceną, bawiąc się wspólnie z Norbim i śpiewając m.in. „Kobiety są gorące...”. Kolejnymi artystami, którzy zaśpiewali na reskiej scenie byli członkowie zespołu Hajlive, a tuż po nich wystąpił, patrząc na zwiększającą się ilość osób przed sceną, niezwykle popularny Mezo. Jego utwór ”Sacrum”, był jednym z wielu, które zaśpiewał dla reskiej publiczności.

Po koncertach przyszła kolej na inscenizację sobótkową w wykonaniu uczniów reskich szkół pod kierunkiem p. Pauliny Pietrzak, którzy przy blasku pochodni i świec rozświetlających niesione wianki, w korowodzie mieszkańców, przeszli nad Regę, by puścić wiankina wodę,

z myślą, że przyniosą szczęście wszystkim, a w szczególności pannom, szukającym miłości.

Na zakończenie, również w nawiązaniu do tradycji Nocy Kupały, wystąpiła grupa artystów, tancerzy „Incendi” z Koszalina w rewelacyjnym show „Taniec Ognia”. Tancerze zachwycili publiczność precyzją wykonania, a także umiejętnością artystycznego obcowania z ogniem.

Podsumowaniem imprezy była zabawa taneczna.

Dyrekcja Centrum Kultury serdecznie dziękuje Starostwu Powiatowemu w Łobzieza dotację celową na dofinansowanie imprezy oraz wszystkim tym, którzy wzięli w niej udział, jak również pomogli przy jej realizacji. W szczególności dziękuje druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Reskuza szeroko rozumiane, wszechstronne wsparcie, a Portalowi Miasta i Gminy Resko24.pl za patronat medialny. (at)

 

Przeczytano: 858 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: